معرفی

به منظور شناسایی، جذب، هدایت و پشتیبانی از دانشجویان استعداد درخشان و در راستای

  • فراهم سازی موجبات پرورش استعدادهای درخشان و کمک به پیشرفت علم و دانش کشور
  • توجه بیشتر به تفاوت های فردی در جهت شکوفایی استعدادهای درخشان و فراهم ساختن امکان آموزش بیشتر
  • ایجاد گرایش جاذبه برای استعدادهای برتر برای تحصیل در رشته های استراتژیک و مورد نیاز کشور
  • ایجاد زمینه مساعد برای ارتقای کیفیت آموزش و انجام پژوهش های بنیادی و ...

دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه شیراز در سال 1379 به عنوان یکی از واحدهای معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه به طور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.

مهمترین وظایف و عملکرد دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه در شش حوزه1- شناسایی، جذب، هدایت و پشتیبانی از دانشجویان استعداد درخشان و ممتاز دانشگاه 2- ارتباط با مدارس به منظور جذب داشن آموزان برتر به دانشگاه شیراز، 3- ارتباط با بنیاد ملی و استانی نخبگان جهت معرفی دانشجویان واجد شرایط با هدف بهره مندی از جوایز متنوع بنیاد ملی نخبگان، 4- برگزاری المپیاد علمی دانشجوئی، 5- شناسایی خیرین و واقفین جهت جذب منابع مالی لازم و 6- حمایت از مسابقات علمی قرار می­گیرد.

بدیهی است در هریک امور فوق ­الذکر، خدمات وسیع و متنوعی توسط دفتر به دانشجویان ارائه می­گردد. برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان استعداد درخشان و اهدای جوایز، صدور حکم و گواهی عضویت جهت ارائه به نهادها و سازمان­های مختلف، برگزاری مراسم معرفی دانشگاه شیراز با هدف معرفی رشته­ های دانشگاهی و ظرفیت­های دانشگاه شیراز به منظور جذب دانش ­آموزان برتر، برگزاری مرحله اول المپیاد علمی دانشجوئی در سه استان فارس، کهکیلویه و بویر احمد و بوشهر و اعزام دانشجویان برگزیده به مرحله نهایی، شناسایی دانشجویان برگزیده و اعطای کمک هزینه تحصیلی به ایشان از محل بودجه دفتر و منابع مالی خیرین و معرفی دانشجویان جهت استفاده از تسهیلات آموزشی، پژوهشی و مالی از مهمترین این اقدامات و خدمات می­باشد.

 

شورای هدایت استعدادهای درخشان از دیگر ارکان است که سیاستگذاری و تصویب دستورالعملها و مقررات مربوط به استعدادهای درخشان را بر عهده دارد. ترکیب این شورا عبارتست از: معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه (رئیس شورا)، معاون پژوهشی دانشگاه، مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه، دو نفر از روسای دانشکده­هایی که بیشترین تعداد دانشجوی استعداد درخشان دارند، مدیر دفتر استعدادهای درخشان  (دبیر شورا) و شش نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه به پیشنهاد مدیر دفتر و تایید معاون آموزشی، ترجیحا جوان که خود از دانش­آموختگان ممتاز باشند. این افراد با حکم معاون آموزشی دانشگاه برای مدت 2 سال منصوب می­شوند.

 مهمترین تسهیلات و حمایت­ها عبارتند از:

تسهیلات آموزشی

امکان گذراندن برخی از دروس عمومی و پایه با پیشنهاد استاد مشاور و تائید مدیر گروه آموزشی مربوط بدون شرکت در کلاس برای دانشجویان مقطع کارشناسی (این دروس جزء حد نصاب واحدهای دانشجو منظور نمی­گردد)

امکان گذراندن برخی از دروس اصلی و تخصصی به تشخیص استاد مشاور و تائید مدیر گروه آموزشی مربوط زیر نظر استاد مربوط بدون حضور در کلاس برای دانشجویان مقطع کارشناسی

امکان ادامه تحصیل در دو رشته به صورت همزمان در مقطع کارشناسی

امکان اخذ واحد مازاد بر سقف تا 27 واحد درسی در هر نیمسال برای دانشجویان مقطع کارشناسی

امکان گذراندن 12 واحد اضافه در مقطع کارشناسی ارشد

 تسهیلات پژوهشی، مالی و رفاهی

دریافت وام تحصیلی سه برابر

بهره­مندی از امکانات خوابگاهی به نحو مطلوب­تر

اعطای کمک هزینه خرید کتاب

اعطای کمک هزینه کلاس­های آموزشی

پرداخت کمک هزینه شرکت در همایش­ها و کنفرانس­های داخلی و خارجی

صدور گواهی استعدادهای درخشان جهت ارائه به نهادها و مراکز مختلف

حمایت از تیم­های دانشجوئی شرکت کننده در مسابقات علمی داخلی و بین­المللی

 

علاوه بر تسهیلات فوق، تمامی دانشجویان عضو دفتر هدایت استعدادهای درخشان دانشگاه شیراز از این قابلیت برخوردارند تا در صورت کسب بیشترین امتیاز حاصل از فعالیت­های نخبگانی در زمینه­ های «آموزشی» (پیشینه تحصیلی، کسب موفقیت­های آموزشی)، «پژوهشی و فناورانه» (پیشینه پژوهشی و نوآورانه، کسب موفقیت­های پژوهشی و فناورانه) و «فرهنگی و اجتماعی» (ایفای نقش فرهنگی و اجتماعی در موسسه علمی، اشتهار اخلاقی در زمان تحصیل، کسب موفقیتهای ادبی، هنری و قرآنی) در دوره تحصیل از جوایز بنیاد ملی نخبگان که در چهار دسته جایزه آموزش، پژوهش، فناوری و فرهنگ قرار می­گیرد بهره­مند گردند. (برای اطلاع از شرایط و بهره­ مندی از جوایز متنوع بنیاد ملی نخبگان به آدرس این نهاد به نشانی https://www.bmn.ir مراجعه نمائید).

 

چارت سازمانی

مدیر: دکتر محسن محمدی                                                                                                        
آخرین مدرک تحصیلی: دکتری مهندسی مکانیک - طراحی کاربردی     
مرتبه علمی: استادیار
پست الکترونیکی:
mohsen_mohammadi@shirazu.ac.ir
تلفن: 6134799 (071)
فاکس: 36286425(071)
 

مشاهده رزومه : https://mee.shirazu.ac.ir/~M-Mohamadi

 

کارشناس مسئول: خانم طاهره ذاکری
مدرک تحصیلی: لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی

پست الکترونیکی: misszakeri@yahoo.com
تلفن: 6134799 (071)
فاکس: 36286425(071)